icon

Zarabianie na własnym blogu – jakie są najlepsze metody?

02 czerwca

Dość powszechnie uważa się już od wielu lat, że pieniądze po prostu leżą sobie w Internecie i, aby je podnieść, nie trzeba wykazywać się dużym wysiłkiem. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna i w ogóle myśląc o jakichkolwiek zarobkach w sieci, musimy włożyć w to sporo własnej pracy. Sposobów na zarabianie jest oczywiście wiele, ale my przyjrzymy się dzisiaj tym, które mogą być atrakcyjne dla blogerów. Czy i jak można zarabiać na dobrym blogu?

Wybieramy tylko bezpieczne i legalne sposoby osiągania zysków

Świat Internetu pełny jest możliwość zarabiania pieniędzy, ale niestety duża część z nich budzi spore wątpliwości związane z legalnością i naprawdę odradzamy korzystania z tych opcji. Do legalnych i naszym zdaniem naprawdę godnych uwagi sposobów, należy zaliczyć:

       klasyczne banery na blogu pochodzące z systemów reklamowych;

       sprzedaż własnych produktów na blogu;

       uczestnictwo w programach afiliacyjnych;

       zamieszczanie artykułów sponsorowanych.

Co oferują nam te opcje, na czym polegają i w jakim stopniu są one atrakcyjne pod kątem możliwych do uzyskania zysków?

Zamieszczamy banery reklamowe na blogu

Reklama banerowa jest stara, jak świata, a w zasadzie tak stara, jak sam Internet, gdyż już w początkach jego istnienia dość dynamicznie się rozwijała. Niestety w dzisiejszych czasach jej znaczenie drastycznie spadło, głównie z racji zbyt dużego przesycenia sieci reklamą. Jeśli jednak mamy bloga z dużą liczbą odwiedzin, to wciąż możemy coś na tym zarobić, niewielkim nakładem pracy własnej.

 

Zarabiamy na kliknięciach i wyświetleniach

Aby zamieszczać na swoim blogu banery reklamowe, wystarczy zapisać się do jakiegoś systemu, których w sieci nie brakuje. Musimy być niestety przygotowani na bardzo niskie dochody, naliczane najczęściej od kliknięć w reklamę bądź od jej wyświetleń (żeby na tym zarobić, strona naprawdę musi być bardzo popularna). Na swoim koncie w systemie generujemy kod HTML, który wklejamy na blogu, a system sam będzie zliczał kliknięcia oraz wyświetlenia, dopisując pieniądze do wirtualnego portfela.

Sprzedajemy swoje produkty na blogu

Bardzo popularne są dzisiaj blogi osób zajmujących się rękodziełami, które na przykład dzielą się swoją wiedzą praktyczną lub pokazują efekty własnych prac. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do takiego bloga doczepić malutki sklep internetowy i sprzedawać wspomniane rękodzieła. Jeśli cieszymy się dużym zaufaniem, to na pewno uda nam się troszkę zarobić, robiąc w zasadzie to, co kochamy.

Oczywiście rękodzieło jest tutaj jedynie przykładem, gdyż wiele blogów tematycznych może być świetnym miejscem do sprzedaży własnych produktów.

Duża moc programów afiliacyjnych

Pamiętacie, jak na początku pisaliśmy o banerach reklamowych? Programy afiliacyjne są tak naprawdę następcą starych systemów marketingowych i jeśli tylko rzetelnie podejdzie się do tego tematu, to możemy sporo zarobić na afiliacji. Na czym to polega?

W systemach afiliacyjnych firmy płacą wydawcom reklamy nie za jej wyświetlenia czy za kliknięcia, ale za realne działania osób, które zachęciliśmy do skorzystania z danej oferty. Załóżmy więc, że należymy do programu afiliacyjnego banku, mając indywidualny link referencyjny do konkretnej oferty, chociażby do formularza otwarcia nowego konta osobistego. Jeśli z naszego linku, zamieszczonego na blogu, ktoś przejdzie na stronę banku i otworzy na niej konto osobiste, to my otrzymamy z tego tytułu pewną prowizję. Podobnie może być w przypadku sklepów internetowych, gdzie wydawca reklamy otrzymuje prowizję od wartości zakupów zrobionych przez osobę z polecenia.

Artykuły sponsorowane

Aby w ogóle zarabiać na artykułach sponsorowanych, trzeba posiadać bloga o mocnej pozycji na rynku i chętnie odwiedzanego. Artykuły sponsorowane są dość atrakcyjną formą reklamy produktów lub usług. Ciekawie napisany tekst z jednej strony stanowi zastrzyk cennych dla czytelnika informacji, które mogą przydać się w życiu codziennym, a jednocześnie w samą treść wpleciona jest reklama konkretnego produktu, bądź usługi.

Jeśli mamy naprawdę dobrego bloga, to reklamodawcy mogą zgłaszać się do nas samodzielnie. Można zapisać się także do społeczności blogerów chętnych na taką współpracę i po prostu liczyć na to, że jakaś firma znajdzie nas w tej potężnej bazie i zainteresuje się naszą stroną.

Cykliczne porady o tworzeniu stron internetowych

Będziesz otrzymywać 1 email na tydzień z informacjami na temat projektowania stron internetowych.