Blog

19
czerwiec

Tworzymy menu nawigacyjne strony – jak zrobić to poprawnie?

Ogromna liczba wyświetleń Twojej strony internetowej nie przekłada się na odpowiednie reakcje osób, które ją odwiedzają? Wysoki współczynnik odrzuceń może mieć dość zróżnicowane podłoże, ale okazuje się, że jednym z ważniejszych elementów jest nieodpowiednie zaprojektowanie nawigacji na naszej stronie internetowej.

Jak pokazują liczne badania statystyczne, przeciętny użytkownik Internetu poświęca zaledwie kilka sekund na ocenę znalezionej strony i jeśli uzna ją za mało przydatną lub nieprofesjonalną, to porzuci miejsce i mało prawdopodobne jest, że kiedykolwiek jeszcze wróci. Co użytkownik powinien zobaczyć w przeciągu tych kilku sekund, aby pozostać na stronie?

  • jasna i czytelna tematyka strony internetowej;
  • widoczna na pierwszy rzut oka wewnętrzna wyszukiwarka treści na stronie;
  • przejrzyste menu nawigacyjne, dostępne w łatwy sposób na stronie głównej.

Menu nawigacyjne konstruujemy pod kątem użytkownika oraz zasad SEO

SEO oraz UX (User Experience) to dwa podstawowe standardy, którymi musimy kierować się podczas budowania menu nawigacyjnego na naszej stronie internetowej. Najważniejsze jest tutaj zawsze to, aby całość była doskonale widoczna na każdej podstronie, nie utrudniała dotarcia do konkretnych sekcji witryny, a do tego zawsze jasno dawała do zrozumienia użytkownikowi, gdzie aktualnie znajduje się na witrynie.

Budowa menu pod kątem SEO

Wszystkim zależy na dobrej indeksacji strony w wyszukiwarkach internetowych i dlatego każdy element witryny powinien być budowany zgodnie z zasadami SEO. Dotyczy to również samego menu nawigacyjnego. Jeśli z głównego menu dostęp do wszystkich ważnych sekcji witryny jest prosty, to w efekcie roboty wyszukiwarek szybko będą docierały do różnych zakamarków strony, poprawnie ją indeksując.

Istotne jest tutaj również menu główne, pasek nawigacyjny widoczny bezpośrednio po wejściu na stronę. Sekcje znajdujące się w tym miejscu uznawane są przez roboty za najważniejsze i będzie ustalany dla nich priorytet, o czym warto pamiętać.

Jak powinno wyglądać menu zgodne z zasadami UX?

Czas teraz zająć się nawigacją z punktu widzenia samego użytkownika strony. Na pewno musi być ona na wierzchu, widoczna od razu, pokazująca co znajduje się na stronie i pozwalająca na łatwe docieranie do różnych jej sekcji.

Nie możemy zapominać o wewnętrznej wyszukiwarce, z której chętnie korzysta naprawdę wiele osób. Ona również powinna znaleźć się w pobliżu menu nawigacyjnego, aby użytkownicy intuicyjnie na nią trafiali.

Jeśli nasza strona wymaga rejestracji konta i późniejszego logowania, to warto odnośniki do konkretnych formularzy także zamieścić w głównym menu nawigacyjnym. Tutaj jednak pojawia się pewien problem, gdyż roboty mogą te sekcje strony uznać za ważne i wysoko je indeksować, czego zapewne nie chcemy. Najlepiej więc dla tych sekcji ustawić atrybuty „noindex” oraz „nofollow”, aby roboty je pomijały.

Menu wielopoziomowe – czy jest efektywne?

W przypadku bardzo rozbudowanych serwisów internetowych może pojawiać się problem dużej ilości poziomów rozwijanych, wychodzących z głównego panelu nawigacyjnego. Kilka kolejnych poziomów, przez które musi przebrnąć użytkownik, to naprawdę za dużo. Takie rozwiązanie powoduje irytację i sprawia, że wiele osób zniechęci się do głębokiego przeglądania strony. Zbyt rozbudowane menu wielopoziomowe będzie się dodatkowo kłóciło z zasadami SEO.

Na pewno na każdej podstronie musi się znajdować takie samo, główne menu nawigacyjne, z maksymalnie 1-2 poziomami niżej. Aby uniknąć rozbudowanego menu, można na podstronach stosować dodatkowe paski, chociażby boczne, które kierują użytkowników już do konkretnych sekcji na danej, głównej podstronie.

Menu responsywne musi być standardem

Na koniec jeszcze jedna, bardzo istotna porada. W dzisiejszych czasach korzystamy z Internetu już nie tylko na komputerach, ale i na wielu urządzeniach przenośnych. Co więcej, nawet w przypadku komputerów możemy mieć niewielkie ekrany laptopów, jak i ogromne monitory komputerów stacjonarnych.

Tworząc menu nawigacyjne, musimy brać pod uwagę to, że będzie ono wyświetlane na bardzo dużych ekranach o przekątnej nawet 30 cali, na mniejszych ekranach od 10 do 20 cali, a nawet na małych ekranach smartfonów, czyli przeciętnie 4-6 cali.

Konieczne jest więc stworzenie menu responsywnego, a więc takiego, które automatycznie dopasuje się do wielkości ekranu, na jakim jest wyświetlane. Nawigacja na sztywno dostosowana do konkretnych ekranów będzie niepoprawnie wyświetlała się na innych monitorach, nierzadko całkowicie uniemożliwiając dostęp do części sekcji na stronie.