Blog

18
luty

Jak zabezpieczyć stronę lub sklep internetowy przed włamaniami oraz wirusami?

Wiele firm dąży dziś do tego, aby zaistnieć w Internecie i tam znaleźć klientów. Jednak posiadanie strony WWW lub sklepu internetowego stawia przed właścicielem sporo wyzwań. Jednym z nich jest bezpieczeństwo witryny. Za niedopatrzenia w tej kwestii można zapłacić sporą cenę. Jak zatem o nie zadbać? Jakie kroki przedsięwziąć, aby uchronić się przed atakami hakerów? Agencja WiDI ART z Rzeszowa podpowiada!

Cyberataki: Czy mnie to dotyczy?

Wiele osób zastanawia się: dlaczego akurat moja strona internetowa miałaby paść łupem hakerów? Okazuje się, że nie tylko spore sklepy na PrestaShop i popularne witryny są narażone na niebezpieczeństwo. Mnóstwo mniej znanych stron, bazujących, chociażby na popularnym WordPressie, zostaje przejętych. Wśród przykrych skutków ataku na witrynę wymienić można m.in.:

  • utratę zawartości strony i wyciek danych,
  • brak możliwości zalogowania się do panelu administratora,
  • spadek wypracowanej pozycji w wyszukiwarce i ruchu na stronie,
  • zablokowanie strony WWW przez programy antywirusowe odwiedzających,
  • przekierowanie użytkowników na podstawioną, niebezpieczną witrynę,
  • wysyłanie niechcianych maili i spamu do użytkowników.

Początek – wybór dobrego hostingodawcy

Przed otworzeniem sklepu internetowego lub uruchomieniem strony trzeba wybrać firmę, oferującą hosting. Warto postawić na przedsiębiorstwo, w którym pracownicy reagują w awaryjnych sytuacjach, na przykład oferując pomoc przy instalacji WordPressa czy sprawnie aktualizując narażone na atak wtyczki. Dobrze jest również upewnić się, w jakiej cenie hostingodawca oferuje certyfikat SSL. Certyfikat ten sprawia, że przesyłane dane (wpisywane hasła, adresy e-mail i inne) są zaszyfrowane. Obecnie każda poważna strona internetowa, ze sklepem czy bez, powinna być tak zabezpieczona.

Oprogramowanie strony: aktualizacje przede wszystkim

Ważny krok do zapewnienia bezpieczeństwa witryny lub sklepu WooCommerce stanowi regularne aktualizowanie oprogramowania. W przypadku witryn zbudowanych na CMS, co pewien czas powstają nowe, ulepszone wersje systemu zarządzania treścią. Niejeden właściciel strony internetowej zapomina jednak o tym, aby zaktualizować WordPressa.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku wtyczek. Ich najnowsze wersje często zawierają poprawki, których celem jest wypełnienie luk, mogących stać się wrotami hakerskiego ataku na stronę w WordPress. Warto zatem na bieżąco poddawać je aktualizacji. Instalacja wtyczek powinna uwzględniać tylko zweryfikowane rozszerzenia z dobrymi opiniami. Nie warto pobierać wtyczek z podejrzanych witryn.

A co zrobić, jeśli się nie ma czasu na dbanie o stronę? Agencja WiDI ART z oddziałami w Rzeszowie i Przemyślu pomoże!

Administrowanie stroną: loguj się z głową!

Bardzo ważne jest to, aby hasło do panelu administratora strony lub sklepu było odpowiednio długie i skomplikowane. Przyda się również oryginalny login, który niełatwo będzie odgadnąć. Można ponadto zainstalować wtyczkę, która zmieni adres strony logowania, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Dobrze jest pilnować tego, aby nie logować się na firmową stronę internetową lub do swojego sklepu z niezabezpieczonych, publicznych sieci. Czasem jednak istnieje konieczność zalogowania się poza biurem. Co wtedy? Zamiast korzystać z dostępnego dla wszystkich wi-fi w kawiarni czy na dworcu, lepiej utworzyć sobie punkt dostępu do Internetu komórkowego. A co do samych haseł dostępu do strony – o tym, że zapisywanie ich w pliku na pulpicie czy na karteczce w portfelu nie jest dobrym pomysłem, chyba nie musimy przypominać…

Powiedzenie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, świetnie pasuje również do stron internetowych i sklepów online. Zamiast więc ryzykować wyciek danych osobowych i utratę reputacji firmy w oczach klientów, lepiej zawczasu zadbać o bezpieczeństwo strony. W WiDI ART pomożemy Ci ją zabezpieczyć. Skontaktuj się z naszym oddziałem w Przemyślu lub Rzeszowie!